LH001GZ CORDLESS TABLE TOP MITER SAW(260MM)(BL/40VMAX)
Features
The LH001G is a 260mm (10-1/4′′) cordless table top miter saw powered by a 40Vmax XGT Li-Ion battery.
Equipped with an XGT battery, a BL motor, and an EFFICUT blade,
The tool is equipped with a vacuum cleaner activation switch.
( No Battery, Charger )
| Dimensions (L X W X H) | 545 x 476 x 585 mm (21-1/2 x 18-3/4 x 23") |
| Hole Diameter | 15.88, 25.4, 30 mm (5/8, 1, 1-3/16") |
| Max Cutting Capacity | 40 mm (1-9/16") |
| Net Weight | 14.8 - 16.0 kg (32.6 - 35.3 lbs.) |
| No Load Speed (Rpm) | 4,300 minˉ¹ |
| Sound Power Level | 91 dB(A) (EN62841-3-11) |
| Sound Pressure Level | 91 dB(A) (EN62841-3-11) |
| Table Size (L X W) | 260 x 415 mm (10-1/4 x 16-3/8") |
| Wheel Diameter | 255, 260 mm (10, 10-1/4") |