HR003GZ CORDLESS COMBINATION HAMMER (SDS-PLUS SHANK/28MM/BL)(40V MAX)
Features
Two dust collection systems models DX12 and DX14 are available.
Main features and benefits are:
• BL motor & AVT + Soft no load functions deliver high power and low vibration.
• 3 operation modes (Rotation/Hammering/Hammering+Rotation)
• Quick change drill chuck (HR002G/HR004G)
** DX12, DX14 (Dust extraction system)
These models are newly developed exclusively for HR001G series.
This system is designed to collect dust effectively with trigger operation of HR001G series.
Note: This system can be used for concrete drilling only.
( No battery, charger )
| Blows Per Minute (Bpm) | 0 - 5,000 |
| Capacity | Concrete / Steel / Wood / Core Bit /Diamond Core Bit (Dry Type): 28 / 13 / 32 / 54 / 65 mm (1-1/8 / 1/2 / 1-1/4/ 2-1/8 / 2-9/16") Diamond Core Bit: 65 mm (2-9/16") Masonry: 28 mm (1-1/8") Wood (Auger Bit): 32 mm (1-1/4") Wood (Self-Feed Bit): 32 mm (1-1/4") |
| Chuck Capacity | 1.5 - 13 mm (1/16 - 1/2") |
| Dimensions (L X W X H) | w/ BL4020 / BL4025: 358 x 121 x 232 mm (14-1/8 x 4-3/4 x 9-1/8") w/ BL4040: 373 x 102 x 238 mm (14-3/4 x 4 x 9-3/8") |
| Impact Energy | EPTA-Procedure 05/2009: 2.8 J |
| Max Output | 620 W |